Nezapomeneme

Vzpomínka na Honzu

Led 11

Rusko: Vzpomínka na Timura Kačaravu

pietaV sobotu 13. listopadu 2010 se v Petrohradě konala studentská shromáždění k uctění památky neonacisty zavražděného anarchisty Timura Kačaravy.

Vzpomínkové odpoledne organizovala místní skupina Food Not Bombs. Sám Timur byl také jedením z kolektivu Food Not Bombs v Petrohradě, jehož členové připravovali jídlo pro bezdomovce v oblasti Vladimir. V souvislosti s touto činností čelil Timur hrozbám od neonacistů. 13. listopadu 2005 večer byli na náměstí Povstání napadeni několika neonacisty Timur Kačarava a Maxim Zgibaja. Kačarava utrpěl šest bodných ran nožem na krku, kterým podlehl. Zgibaj si odnesl poranění hlavy a zranění hrudníku a byl hospitalizován ve vážném stavu. V roce 2007 byli útočníci odsouzeni: čtyři dostali tresty 2 – 12 let vězení, tři obdrželi podmíněné tresty.

V sobotu večer se několik desítek lidí sešlo právě na náměstí Povstání, aby uctili Timurovu památku. Přinášeli květiny a zapalovali svíčky. Byl roztažen transparent „Timura zabili nacisté“. Podle organizátorů, přišlo letos na demonstrace více lidí než v minulosti. Tradičně se vzpomínky na náměstí Povstání účastnili i Timurovi rodiče.

VIDEO z akce ZDE.

pieta

Související odkazy:
Rusko, Neonacista dostal za vraždu anarchisty 12 let
Rest in peace and Anarchy: webové stránky věnované tragicky zemřelému T. Kacharavovi
Globální den Food not bombs
Po celém Rusku proběhly vzpomínkové akce za Timura Kacharavu

V Peterburgu zavražděn antifašista

pieta

Setkání v Murmansku na památku obětí neonacismu

pieta14. listopadu 2010 se v centru ruského Murmansku konalo setkání na památku obětí neonacismu, na němž se sešlo kolem 40 lidí s transparentem, na kterém byl vedle portrétů zavražděných antifašistů, Timura Kačaravy a Ivana Chutorskoje, nápis „Nikdy nezapomeneme, nikdy neodpustíme“.

Účastníci vzpomínkové akce zapalovali svíčky na místě setkání a rozdávali letáky s popisem případů vražd antifašistů v posledních letech. Shromáždění od samého počátku neobešlo bez problémů, jelikož se nedaleko vyskytovala skupina místních neonacistů. Prvních 20 minut tiše sledovali setkání antifašistů či se posmívali obětem neonacistického násilí. Na místě byla přítomna také policie. Když náckům v podstatě nikdo nevěnoval pozornost, začali křičet „Nejsme fašisti, my jsme vlastenci!“ Je to úsměvné, vzhledem k tomu, že přišli provokovat na antifašistické shromáždění a pak se vymlouvají, že jsou „jen“ vlastenci. Celé antifašistické shromáždění se nakonec obešlo bez incidentu. Policie předvedla je jednoho „vlastence“, který dorazil s baseballovou pálkou.

pieta

pieta

14-11-2010 | -ab- | zdroj: www.antifa.ru

Nepovoleno komentovat