Nezapomeneme

Vzpomínka na Honzu

Čer 13

V Rusku zavraždili náckové dva mladé lidi

Rubrika Honza

Ačkoli byl blog NEZAPOMENEME dosud věnován převážně jen Honzovi Kučerovi, rozhodli jsme se, že na něm budeme uvádět i další případy, při nichž neonacisté a rasisté zmařili další životy. Ani tyto oběti neonacistické nenávisti k lidem, kteří neodpovídají představám vrahů, totiž nesmí zůstat zapomenuty.

Nyní obracíme svou pozornost do Ruska, kde nejsou vraždy spáchané neonacisty ničím neobvyklým. Koncem května 2010 si vyžádalo jejich řádění dva mladé životy.

Konstantin Lunkin (1985 – 2010)
31. května 2010 zemřel antifašista Konstantin Lunkin. 23. května, v den svých 25. narozenin byl napaden nácky.

K napadení došlo poblíž dveří jeho domu v městečku Riazaň. Během útoku mu rozbili náckové hlavu kamenem. Přes týden ležel v kritickém stavu na oddělení intenzivní péče v provinciální nemocnici v Riazani. Kosťovi přátelé, známí a rodina až do konce věřili, že vše bude dobré a on se z toho dostane. Žel v pondělí 31. května už se neprobudil.

Kosťa byl velice milým a pozitivním člověkem. Nikdy se nerozpakoval, v každém okamžiku byl připravený komukoli pomoci. Studoval, poslouchal muziku, maloval graffiti. Tak jako každý normální člověk zastával Kosťa antifašistické postoje.

Údajní vrazi byli zatčeni ještě ten den. Poznala je Kosťova sousedka bydlící v patře, která viděla napadení ze svého okna. V současné době jsou na svobodě – byli propuštěni po svědectví svých rodičů, že se jejich děti v době útoku nacházeli doma.

Od doby útoku policie nezahájila žádnou činnost, aby vyjasnila okolnosti vraždy. Naopak, pracovníci městského úřadu vzkázali riazaňským antifašistům, že mohou vyšetřovaní úplně zamést pod stůl, pokud antifašisté nebudou souhlasit s tím, že budou informovat policii o své činnosti.

Kosťovi přátelé zřídili speciální konto, na které je možné poslat finanční prostředky pro jeho rodinu.

Zdroj: avtonom.org

Dmitrij Kašitsin (1982 - 2010)
24. května slavila na jednom z moskevských nábřeží v severozápadní části města skupina mladých lidí narozeniny jednoho z nich. Party se chýlila ke konci, lidé se začali rozcházet domů a na místě zůstalo asi patnáct z nich, aby uklidili. Tehdy byli napadeni skupinou asi čtyřiceti ozbrojených neonacistů křičících: “To jsou oni!”

Po útoku zůstal na zemi ležet Dmitrij Kašitsin, zemřel na místě dříve, než dorazila sanitka. Bylo mu 27 let.

Napadení byli “obyčejní” posluchači metalu a HC s typickými subkulturními rysy. Útok byl naplánovaný, o čemž svědčí následující fakta. Zaútočili až na konci oslavy. Zaregistrovali skupinu mladých lidí, dali vědět dalším a začali chystat útok. Při něm křičeli náckovská hesla a byli ozbrojeni plynovými pistolemi a noži. Všichni byli maskovaní.

Dmitrijovi kamarádi říkají, že nikdo z lidí na party nebyl žádný aktivista, nezajímala je politika. Dmitrije také ne, měl prostě jenom rád tvrdou muziku. Nikdo z napadených neměl žádnou zbraň.

Náckové zmlátili klidně oslavující skupinku lidí a zabili jednoho z nich jen proto, že si mysleli, že má jiné názory než oni. Dmitrijovi přátelé nyní organizují sbírku na podporu jeho rodiny. Není od věci zmínit, že vazby na moskevskou neonacistickou scénu má i pražský Národní odpor a Dělnická strana.

Několik dní po Dmitrijově vraždě zemřel i jeho otec, který neunesl ztrátu svého syna.

Zdroj: antifa.ru

Nepovoleno komentovat