Nezapomeneme

Vzpomínka na Honzu

Kvě 26

Jan Kučera: další oběť neonacistů

Rubrika Honza

Článek o Honzově vraždě se objevil také v novém čísle anarchistického časopisu A-kontra.V pátek 18. ledna došlo k neonacistické vraždě. V Příbrami asi hodinu před půlnocí bodl během vzájemného střetu dvacetiletý Jiří Fous do oblasti třísel a zad o dva roky mladšího Jana Kučeru. Podle svědků tomu předcházely provokace a hajlování ze strany místních mladých neonacistů, ke kterým Fous patřil. Vražda se zdá být vyústěním dlouhodobého ultrapravicového násilí v Příbrami.

„V sobotu 19. ledna se v Plzni sešla tisícovka lidí, aby vzpomenula oběti nacistického teroru před 66 lety, kdy byli plzeňští Židé odvlečeni do koncentračních táborů. Nikdo z přítomných však netušil, že během tohoto pietního setkání bojuje v nemocnici o život další oběť neonacistického násilí.(…) Honzovi kamarádi se snažili zastavit krvácení z přeťaté stehenní tepny a čekali na příjezd sanitky. Honza silně krvácel a po chvíli upadl do bezvědomí. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče jej záchranka převezla na anesteziologicko-resuscitační oddělení příbramské nemocnice, kde v neděli ráno svému zranění podlehl, “ popisuje tragické události web Antifašistické akce.

Jan Kučera byl místní antifašistický skinhead, který se svými postoji netajil. Ve svém profilu na internetu o sobě napsal: „Jsem úplně normální kluk a hlásím se k SHARP skinheads. Je mi jedno, s kym se kamarádim. Nedělam rozdíly mezi lidma podle toho, co poslouchaj, jak se oblíkaj nebo podle barvy kůže. Dělim lidi podle toho, jak se chovaj. Kdokoliv mi můžete napsat. Ale nenávidim nacisty, buržoazii, komunisty a podobný zmrdy!!! Antifascista oi!“

„Nevinní“ neonacisté opět útočí

I kvůli záznamu bezpečnostní kamery, která vraždu snímala, se o případ začala zajímat celoplošná média. „Natěšení novináři se sjeli i na páteční pohřeb Jana Kučery a přítomný reportér Novy musel v živém vstupu dvakrát opakovat, že se skutečně nic neděje a v Příbrami je klid,“ komentoval mediální zájem Koro Weekly Standard. Antifa dodává, že „jediní, kdo narušovali pietní atmosféru, tak byli paradoxně právě novináři a policejní kameramani.“ Nakonec se je podařilo nevpustit alespoň do obřadní síně – na přání rodiny byli pro neúctu vykázáni.

Zpravodajství TV Nova ve zmiňované reportáži předvedlo své žurnalistické kvality v plné kráse: anarchisté se na pohřbu prý spojili s ultrapravicí, aby společně uctili památku zavražděného. Ne, tak to skutečně není a ani nebude.

Policie se pokoušela celou vraždu bagatelizovat jako „osobní“ konflikt dvou mladých lidí. Osobní konflikty se u nás nejspíš řeší v uniformě Bundeswehru a s bajonetem a jejich předchozím spouštěčem obvykle bývá hajlování… Ve skutečnosti je vražda výsledkem dlouhodobého působení neonacistického hnutí v ČR. Neonacisté rozhodně žádnou lítost necítí. Spíš naopak. Jen několik dní po smrti Jana Kučery se na ultrapravicových webech začaly objevovat zmínky o smrti „mladinkého zmateného antifašisty“, který, kdyby se nezabýval hloupostmi (rozuměj antifašismem), „mohl své zemi v dohledné době pomoci v boji s mnohem nebezpečnějším protivníkem, jenž nyní postupně zaplavuje Evropu. Statečný na to byl dost.“ Žádná lítost nad jeho smrtí, znechucení z násilí, jen smutek nad tím, že se nepřidal na tu „správnou“ stranu a nebojoval s imigranty. Diskutující neonacisté na fóru hooligans.cz šli ještě dál a jeho smrti se vysmáli – když si sám na nůž naběhl, nemá se čemu divit. Je ovšem pravda, že neonacisté nepociťují mnoho solidarity s Jiřím Fousem, kterého pokládají za „rasově méněcenného“, neboť má podle všech informací romské předky. Někteří vyjadřují nezastřené uspokojení nad tím, že antifašista zemřel a Rom půjde sedět…

V médiích se postupně začaly objevovat zprávy, že se chystá odveta za smrt Jana Kučery – i proto bylo na pohřbu tolik policistů. Přátelé Jana Kučery něco takového jednoznačně popřeli. Další násilí chystali ve skutečnosti neonacisté. Generálku si odbyli hned následující sobotu 26. ledna. Nejprve přijela skupina neonacistů do Příbrami, kde aktivně vyhledávali násilné střety, dokonce posílali zprávy kamarádům Jana Kučery. Poté se vydali do Kladna, kde měli na mušce punkový koncert. Ten se konal pod hlavičkou antifašistické kampaně Good Night White Pride a hráli na něm Pipes n´Pints a antifašističtí Rozpor z Bratislavy. Náckové vyhrožovali útokem už před koncertem a určitě nešlo o náhodu. Rozpor, kteří podporují antifašistické aktivity, patřili k oblíbeným kapelám Jana Kučery.

Skupina neonacistů se objevila před klubem kolem půlnoci. Koncert okamžitě skončil a publikum se přemístilo do prostoru u zamčeného vstupu. Antifašisty však tentokrát „nerozehnali“ oni, ale policie, která byla ten večer připravena v kladenských ulicích. Nácky rozehnala a mezi tlačící se antifašisty a obyčejné návštěvníky klubu hodila dělobuch a slzný plyn. Výsledkem byla jedna popálená noha. Nedávné události ukazují, že policie přitvrzuje a neinstitucionalizované antifašistické aktivity bude potírat víc a častěji. A neonacisté se budou zviditelňovat. Před zraky médií a veřejnosti se budou tvářit jako spořádaní občané, kteří usilují o právo a pořádek, na druhou stranu však budou i nadále využívat násilí proti všem, kteří nepatří k té „správné rase“.

Podle www.antifa.cz a www.a-kontra.net zpracovala lin.

Nezapomeneme, slíbili lidé v Příbrami, v Jeně, v Madridu i v Moskvě

Zprávy o smrti Jana Kučery se objevily i v zahraničních alternativních médiích a lidé vyrazili do ulic. První antifašistická demonstrace se uskutečnila ve středu 23. ledna v německé Jeně. Padesát anarchistů a skinheads během půl hodiny prošlo centrem města. Skandovali hesla jako „Španělsko, Česko, Německo, tyto vraždy vás budou ještě bolet!“ a připomněli tak i smrt šestnáctiletého antifašisty Carlose, který byl ubodán v Madridu loni v listopadu.

V pátek 25. ledna se uskutečnil Honzův pohřeb přímo v Příbrami. Celý obřad i smuteční průvod proběhl klidně a důstojně. Pohřbu se zúčastnilo okolo čtyř set lidí. Tentýž den se konala také vzpomínková akce v německém Stendalu, kde se shromáždilo na šedesát antifašistů a antifašistek.

Se vzpomínkou na španělského antifašistu spojili demonstraci za Jana Kučeru také v Berlíně, kde se v sobotu 26. ledna sešlo na akci pořádané Red & Anarchist Skinheads Berlin/Brandenburg kolem stovky antifašistů. „Je jedno, k jaké skupině patříte, je třeba jasně spojit všechny antifašisty nehledě na subkultury, ke kterým se hlásí,“ vyzývali pořadatelé k účasti. „Jsme zatraceně naštvaní a smutní, že kvůli nacistickému útoku zase musel zemřít mladý antifašista,“ komentovali český případ. O den později se konala akce SHARP skinheadů v Kolíně.

Demonstraci za Honzu Kučeru uspořádali v sobotu také Španělé. V Madridu se sešli pod heslem „Rovnost, jednota a solidarita“. „Připomínáme, že když byl zavražděn Carlos, antifašistické hnutí v Praze bylo solidární a pořádalo demonstrace. Nyní je řada na nás. Proto jsme svolali demonstraci do Puerta del Sol v Madridu, (…) abychom vyjádřili solidaritu s Janovou rodinou, jeho soudruhy a přáteli a podpořili antifašistické hnutí v České republice. Demonstraci též věnujeme soudruhu Carlosovi.“ V sobotu se však sešli lidé i v dalších španělských městech – Barceloně, Leónu, Valladolid, Villalba a Zaragoze.

V Moskvě se u české ambasády 27. ledna sešlo přibližně šedesát antifašistů. V ukrajinském Kyjevě se ve stejný den sešlo také asi šedesát „rebját“ i „děvušok“, proti kterým ovšem zasáhla policie. V Petrohradě se pietní akce konala u českého konzulátu 29. ledna.

V neděli 27. ledna proběhla vzpomínková akce v moravských Otrokovicích. Asi osmdesát antifašistů a antifašistek se sešlo v místním parku, odkud se vydali pochodem do centra města. Před památníkem obětem fašismu byl pronesen proslov o tragické události a po držení minuty ticha byla akce ukončena.

Na Slovensku proběhli převážně informační akce o tragické události. Antifašisté z Autonomní antifa Bratislava rozlepili letáky informující o Honzově smrti a vyvěsili ve městě několik vzpomínkových transparentů. U pomníku obětem neonacismu na Tyršovom Nábreží, kde byl neonacisty zavražděn Daniel Tupý, uspořádali vzpomínkovou akci.

Klára Vopavová

Nepovoleno komentovat