Nezapomeneme

Vzpomínka na Honzu

Bře 8

Demonstrace v Madridu

Přes sto lidí se 1. února sešlo před velvyslanectvím České Republiky v Madridu, aby vzdali hold Janu Kučerovi. Na místě zasahovalo mnoho policejních těžkooděnců, kteří nakonec kolem 20:00 zabránili demonstrujícím dostat se přímo k budově velvyslanectví.

Přes sto lidí se sešlo, přes hrozby policie, že bude pokutovat a zatýkat, před velvyslanectvím České Republiky v Madridu, aby vzdali hold Janu Kučerovi. Na místě zasahovalo mnoho policejních těžkooděnců, kteří nakonec kolem 20:00 zabránili demonstrujícím dostat se přímo k budově velvyslanectví. Antifašisté nakonec manifestaci uspořádali několik desítek metrů před ambasádou.

Policie demonstranty částečně obklíčila, pět aktivistů zadržela a všem vyhrožovala pokutami 3000 EURO za „nedovolené shromažďování“, protože manifestace byla nepovolená.

Policie dala účastníkům 10 minut na rozchod a pohrozila násilným zásahem v případě neuposlechnutí. Antifašisté si vyslechli krátký projev a rozvinuli transparent „Jane, Madrid je s tebou“. Po dvaceti minutách se v klidu rozešli, aby nedali policii záminku k zásahu.

Madrid Jan Kucera

Jeden z organizátorů se k tomu vyjádřil: „V těchto dnech je antifašistické hnutí pod stálým policejním tlakem, ale represe nás jen stmelují. Snaží se nás vytlačit z ulic a znemožnit nám veřejně projevovat naše postoje. Tato noc je jenom jednou z mnoha. Dnes jsme se sešli, abychom vzpomenuli památku našeho českého compañera Jana, který padl v boji se stejným nepřítelem jako náš druh Carlos v listopadu. Antifašisté z Prahy nás tehdy podpořili a my jim dnes oplácíme.

Nepovoleno komentovat