Nezapomeneme

Vzpomínka na Honzu

Rubrika 'Zahraniční ohlasy'

Výročí smrti Ivana Chutorského

Leden 11th, 2011 | Rubrika Zahraniční ohlasy

V minulých dnech proběhla řada akcí k uctění památek obětí neonacistického násilí v souvislosti se smutným výročím smrti moskevského antirasistického skinheada Ivana Chutorského.

16. listopadu 2010 tomu byl rok, co neonacisté v Rusku zavraždili známého antifašistického aktivistu Ivana Chutorského. Šestadvacetiletý Ivan byl zastřelen u vchodu do svého domu. Jednalo se již o čtvrtý pokus o jeho vraždu, který byl tentokrát bohužel úspěšný. Poprvé na něj neonacisté zaútočili v roce 2005. O něco později si na něj počkali u vchodu do domu a bodli jej do krku šroubovákem a uštědřili mu několik ran baseballovou pálkou do hlavy. Potřetí byl pobodán do žaludku. Všechny tyto útoky zázrakem přežil, až ten čtvrtý se mu stal osudným.

Neonacistické násilí je v Rusku dlouhodobým problémem. Ivan je jen jednou z dlouhé řady obětí, kterých neustále přibývá. Fjodor Filatov, Alexander Rjuchin, Stanislav Markelov, řada kavkazských imigrantů a dalších lidí již padla za oběť cílenému vraždění ze strany neonacistických násilníků. My však nezapomínáme. Nezapomínáme na všechny oběti neonacistů nejen v Rusku, ale na celém světě. 22. ledna tomu budou tři roky, kdy byl v Příbrami zabit antirasistický skinhead Jan Kučera, rok předtím v Madridu Carlos Palomino. Jim i dalším obětem patří tyto vzpomínkové akce, které během posledních dní proběhly po celé České republice.

Vyjádření solidarity antifašistickému hnutí v Rusku a vzpomínka na zavražděné. Berlín, listopad 2010

Ani vy nezapomeňte na oběti neonacistického násilí a každý den vystupujte proti fašismu všemi dostupnými prostředky. Pro oběti nežádáme žádné minuty ticha, ale přesný opak, žádáme hodiny a roky dřiny, boje, řevu a strachu nepřátel, protože to je ten nejlepší způsob, jak uctít památku zavražděných. Ukažme neonacistům a fašistům, že ve společnosti pro ně není místo.

Památku zabitého Ivana Chutorského (16. listopadu 2009), Timura Kačaravy (14. ledna 2007) a Carlose Javiera Palomina (11.listopadu 2007) si nepřipomínáme jen v České republice. Rozhodli jsme se podpořit novou mezinárodní iniciativu Siempre Antifascista, která druhým rokem iniciuje 11. listopad jako mezinárodní vzpomínkový a především akční den za zabité militantní antifašisty a antifašistky. Do projektu byla zahrnuta i úspěšná protidemonstrace ve Varšavě nebo mezinárodní antifašistická konference v Berlíně.

Fotoreportáž ze vzpomínkových akcí z regionů:

Benešovsko
Antifašisté a antifašistky z Benešovska si připomněli 16. listopadu 2010 první výročí smrti ruského antifašisty Ivana Chutorského, který byl přesně před rokem zavražděn neonacisty v Moskvě. Jako místo vzpomínky na Ivana si vybrali památník obětem koncentračního tábora Křepenice (v němž mj. trpěli i ruští zajatci), vybudovaný v roce 1943 jednotkami SS, které využívaly rozsáhlé prostory na Benešovsku pro své cvičiště. Velký transparent s Ivanovým jménem byl následně zavěšen na jeden z mostů nad rychlostní silnicí R4.Příbram


Blanensko


ZlínUherský Brod

Ostrava

České Budějovice

Jihlava

Brno


Rozhovor s Ivanem si můžete přečíst zde: I.část, II.část, III.část

Další vzpomínkové akce ze světa Rimavská Sobota (SK), vzpomínková demonstrace v Madridu

Aktualizace 30.11.2010

Rusko: Vzpomínka na Timura Kačaravu

Leden 11th, 2011 | Rubrika Zahraniční ohlasy

pietaV sobotu 13. listopadu 2010 se v Petrohradě konala studentská shromáždění k uctění památky neonacisty zavražděného anarchisty Timura Kačaravy.

Vzpomínkové odpoledne organizovala místní skupina Food Not Bombs. Sám Timur byl také jedením z kolektivu Food Not Bombs v Petrohradě, jehož členové připravovali jídlo pro bezdomovce v oblasti Vladimir. V souvislosti s touto činností čelil Timur hrozbám od neonacistů. 13. listopadu 2005 večer byli na náměstí Povstání napadeni několika neonacisty Timur Kačarava a Maxim Zgibaja. Kačarava utrpěl šest bodných ran nožem na krku, kterým podlehl. Zgibaj si odnesl poranění hlavy a zranění hrudníku a byl hospitalizován ve vážném stavu. V roce 2007 byli útočníci odsouzeni: čtyři dostali tresty 2 – 12 let vězení, tři obdrželi podmíněné tresty.

V sobotu večer se několik desítek lidí sešlo právě na náměstí Povstání, aby uctili Timurovu památku. Přinášeli květiny a zapalovali svíčky. Byl roztažen transparent „Timura zabili nacisté“. Podle organizátorů, přišlo letos na demonstrace více lidí než v minulosti. Tradičně se vzpomínky na náměstí Povstání účastnili i Timurovi rodiče.

VIDEO z akce ZDE.

pieta

Související odkazy:
Rusko, Neonacista dostal za vraždu anarchisty 12 let
Rest in peace and Anarchy: webové stránky věnované tragicky zemřelému T. Kacharavovi
Globální den Food not bombs
Po celém Rusku proběhly vzpomínkové akce za Timura Kacharavu

V Peterburgu zavražděn antifašista

pieta

Setkání v Murmansku na památku obětí neonacismu

pieta14. listopadu 2010 se v centru ruského Murmansku konalo setkání na památku obětí neonacismu, na němž se sešlo kolem 40 lidí s transparentem, na kterém byl vedle portrétů zavražděných antifašistů, Timura Kačaravy a Ivana Chutorskoje, nápis „Nikdy nezapomeneme, nikdy neodpustíme“.

Účastníci vzpomínkové akce zapalovali svíčky na místě setkání a rozdávali letáky s popisem případů vražd antifašistů v posledních letech. Shromáždění od samého počátku neobešlo bez problémů, jelikož se nedaleko vyskytovala skupina místních neonacistů. Prvních 20 minut tiše sledovali setkání antifašistů či se posmívali obětem neonacistického násilí. Na místě byla přítomna také policie. Když náckům v podstatě nikdo nevěnoval pozornost, začali křičet „Nejsme fašisti, my jsme vlastenci!“ Je to úsměvné, vzhledem k tomu, že přišli provokovat na antifašistické shromáždění a pak se vymlouvají, že jsou „jen“ vlastenci. Celé antifašistické shromáždění se nakonec obešlo bez incidentu. Policie předvedla je jednoho „vlastence“, který dorazil s baseballovou pálkou.

pieta

pieta

14-11-2010 | -ab- | zdroj: www.antifa.ru

Vzpomínka v Madridu

Listopad 18th, 2008 | Rubrika Zahraniční ohlasy

11. listopadu se v centru Madridu sešlo několik tisícovek lidí na vzpomínkové akci za Carlose Javiera Palominu, který byl právě před rokem zavražděn neonacistou. Vzpomínkový pochod však nebyl věnován jen Carlosovi, ale všem, kteří se stali obětí neonacistů. Mezi vzpomínanými zaznělo i jméno Honzy Kučery.

více>

Vzpomínka na Honzu v Marseille

Duben 17th, 2008 | Rubrika Zahraniční ohlasy

Na Honzu nezapomínají ani antifašisté na jihu Francie. V Marseille při pobřeží namalovali velké graffiti na jeho památku.
více>

Streetartová vzpomínka na Honzu v Bělorusku

Duben 10th, 2008 | Rubrika Zahraniční ohlasy

Na Honzu si vzpomněli/y i antifašisté a antifašistky v Bělorusku, a to formou streetartu, aby připomněli/y kolemdoucím, že fašismus není jen otázkou minulosti, nýbrž vykřičníkem současnosti a strašidlem v našich denodenních životech. I dnes mají jeho stoupenci na svých rukách krev a na svědomí zmařené životy.
více>

Rozhovor s Honzovou oblíbenou kapelou Non Servium

Duben 04th, 2008 | Rubrika Honza, Zahraniční ohlasy

Mezi Honzovy oblíbené kapely se řadili na jednom z prvních míst španělští antifašisté Non Servium. Tato Oi!/punk/HC úderka zahrála 14. a 15. března v Praze a Bratislavě. Není pochyb, že na pražském koncertě by za normálních okolností Honza dozajista nechyběl. I tak tu byl s námi přítomen. Non Servium věnovali koncert speciálně jemu a jejich trička zdobila právě jeho podobizna. Reporty z koncertů naleznete ZDE a rozhovor s kapelou … více>

Další vzpomínková akce na fotbale

Březen 14th, 2008 | Rubrika Zahraniční ohlasy

Honza byl fotbalový fanoušek prvoligových Bohemians 1905. Proto na něj nezapomínají nejen fanoušci Bohemky, ale i jiných fotbalových klubů. Další vzpomínkové choreo proběhlo v ochozech slovenského fotbalového klubu AS Trenčín.
více>

Demonstrace v Madridu

Březen 08th, 2008 | Rubrika Zahraniční ohlasy

Přes sto lidí se 1. února sešlo před velvyslanectvím České Republiky v Madridu, aby vzdali hold Janu Kučerovi. Na místě zasahovalo mnoho policejních těžkooděnců, kteří nakonec kolem 20:00 zabránili demonstrujícím dostat se přímo k budově velvyslanectví.
více>

Vzpomínka na Fallen Comrades

Březen 08th, 2008 | Rubrika Zahraniční ohlasy

Na Honzu Kučeru vzpomínají také antifašisté a antifašistky z Anglie. Vzpomínka na něj se objevila na webových stránkach Fallen Comrades. FC je virtuální památník, jehož účelem je zaznamenat a připomenout úsilí a oběti těch antifašistů, kteří v boji s fašismem a nacismem zaplatili nejvyšší cenu.
více>

Vzpomínkové akce na fotbale

Únor 25th, 2008 | Rubrika Domácí ohlasy, Zahraniční ohlasy

Na Honzu Kučeru vzpomínají také fotbaloví fanoušci. Vzpomínkové transparenty se objevily například na tribunách pražských Bohemians 1905 nebo hamburských FC St. Pauli. Sám Honza byl fanoušek právě vršovické Bohemky.
více>

Další stránka »