Nezapomeneme

Vzpomínka na Honzu

Rubrika 'Honza'

Pět let od vraždy Jana Kučery

Únor 19th, 2013 | Rubrika Honza

Před pěti lety se mezi antifašisty začala šířit smutná zpráva, že byl na Příbramsku zavražděn mladý skinhead. Během několika dnů získala tato tragická událost jasné kontury. Při potyčce s partou místních nácků byl pobodán osmnáctiletý Jan Kučera, který posléze vykrvácel. Více v pokračování na antifa.cz

Vzpomínka na Honzu

Leden 16th, 2012 | Rubrika Honza

V roce 2012 přichází Antifašistická akce s výzvou. Honza podlehl svým zraněním z důvodu ztráty velkého množství krve, právě proto bychom chtěli vyzvat antifašisty a antifašistky, aby darovali krev. Máme za to, že není k zahození vzpomenout na ztracený lidský život tím, že svým způsobem život darujeme. Je to právě dárcovství krve, které v důsledku zachrání nejeden život ohrožený zraněním, nehodou či operací.

Vzpomínka na Honzu Kučeru

Leden 27th, 2011 | Rubrika Honza

Tak jako v předchozích letech jsme si i letos připomněli smutné výročí smrti Honzy Kučery. Antifašistického skinheada z Příbrami, který před třemi lety podlehl bodným zraněním, jež mu způsobil nacistický Jiří Fous. Pieta za Honzu se konala ve městě Příbrami. Městě, kde se Honza narodil i tragicky zemřel. Avšak s pietami jste se mohli setkat i na dalších místech České i Slovenské republiky.

Nemá asi cenu opakovat, co se oné lednové noci roku 2008 v příbramské restauraci Na Chmelnici odehrálo. Byla to noc mrazivá. Ani ne tak kvůli zimnímu počasí, ale proto, že v náručí svých přátel pomalu vyhasínal život smrtelně zraněného Honzy. Pro všechny to byla rána, která se jen tak nezahojí. Nejen pro Honzovy přátelé, rodinu, ale pro všechny se stejný zájem v punkové hudbě, skinheadské subkultuře či se stejným antifašistickým postojem.

Jeden z účastníků příbramské piety, antirasisticky založený skinhead Marek, se svěřil: “Během Honzova pohřbu, když zněla píseň Heart full of pride od kapely Perkele, jsem brečel. Nezastírám to a nestydím se za to. V tu chvíli, se slzami v očích, jsem si přísahal, že na Honzu nikdy nezapomenu.” Nebyl bezesporu sám. A tak se i letos antifašisté/antifašistky, někteří příznivci/příznivkyně punkové a skinheadské subkultury rozhodli připomenout Honzovu památku.

Neonacistická provokace

Pozvánky, které zvaly 22. ledna do Příbrami, avízovaly večerní pochod a vzpomínkový koncert. Pietu za člověka, který se nebál postavit hajlujícímu psychopatovi s bajonetem, se však rozhodli narušit neonacisté. Na stránkách Národního odporu svolávali své příznivce do Příbrami na 15. hodinu. S typicky nacistickým slovníkem na pozvánce uváděli: „Řekněme už dost rozpínavosti a násilným útokům antifašistické lůzy, ukažme jim naši sílu a odhodlanost bránit odkaz našich předků, naše ulice, naše města, naši zemi!“ Tím, že svolali demonstraci proti „drogám, anarchii a levicovému teroru“ jen potvrdili fakt, že oproti 90. letům se již necítí pány ulic. Ale pouze sklízejí od údajných „feťáků“ to, co sami zaseli.

Nutno říci, že tato neonacistická akce, kterou iniciovali starší příbramští neonacisté společně s Národním odporem Krušnohoří, se stala další epizodou ve sporu neonacistických „tradicionalistů“ a „modernistů“. Mezi ty první se dají zařadit někteří starší aktivisté Národního odporu a další aktéři nazi-skinheadské scény 90. let. Mezi ty druhé, patří především skupiny Autonomních nacionalistů, výjimku mezi nimi tvoří například Autonomní nacionalisté Plzeňsko, kteří chtějí být se všemi zadobře a tento neonacistický “piknik” v Příbrami podpořili.

Příbram nakonec navštívilo 38 nácků. Když vezmeme v potaz pozvánku, která se objevila na webu Národního odporu - virtuální vlajkové lodi českých neonacistů a svou čteností dalece předčila všechny ostatní příspěvky, tak je číslo 38 opravdu malé.

Když míjeli náměstí T.G.Masaryka bylo na nich vidět, že jsou rádi za přítomnost policie. Zde jim totiž vyšla vstříc početnější skupina antifašistů, která se na místě srazu piety vyskytovala ještě před jejím oficiálním začátkem.

Neonacisté zamířili k místu vraždy. Zde po chvíli postávání jeden z nich přečetl psané prohlášení o zneužívání drog ze strany „levicové lůzy“ a o zavražděném Janu Kučerovi. Vše bylo doprovázeno trapnými posměšky ze strany ostatních nácků. Poté pokračovali před klub, kde se měl večer odehrát vzpomínkový koncert. Člověk, který byl na místě jejich příchod popsal: “Na náměstí došli zcela tiše a působili jaksi demoralizovaně. Chvíli na to se rozešli.”

Pietní pochod Příbramí

Pietní pochod za Honzu Kučeru začal na náměstí T.G.Masaryka. Již hodinu před začátkem akce se na místě nacházelo zhruba 100 antifašistů a antifašistek, ke kterým brzy přibývaly desítky dalších a dalších. Pořadatelé ještě byli nuceni vyjednávat s úřady a policií podmínky shromáždění, o nichž pak ostatní informovali. Policie si vymínila, že lidé v mrazivém počasí toho dne nemohou mít ani šálu přes pusu. O půl sedmé se zformoval průvod asi tří stovek lidí, včetně přátel Honzy Kučery a místních antifašistů a antifašistek. V čele byl nesen transparent „Navždy v našich srdcích“, nechyběly Honzovy portréty, květiny, smuteční věnce. Pochod měl tichý a důstojný charakter, a to i přes některé snahy o obstrukce ze strany úřadů a policie. Minimálně tři účastníci piety se měli dopustit přestupku údajným maskováním, dva z nich policie vytáhla z průvodu a dočasně zadržela.

Poblíž místa, kde byl Honza před třemi lety smrtelně zraněn, zazněl spontánní, předem nepřipravený, a o to emotivnější proslov jednoho z účastníků piety. Za svitu hořících světel následovala minuta ticha. Poté několik lidí odneslo na místo vraždy věnec, květiny a zapálili zde svíčky. Následně průvod pokračoval na náměstí J. A. Alise, kde se nachází klub ve kterém se již připravoval vzpomínkový koncert. Před zcela naplněným sálem zahrály domácí kapely Kung-fu Girls a Thalidomide,ale také legendární německá skupina Stage Bottles. Stage Bottles mají v oblibě příznivci skinheadského hnutí. Měl i Honza Kučera. Zpěvák před obecenstvem prohlásil, že je pro něj čest hrát právě na tomto koncertě. V prostorách klubu byly vyvěšeny portréty obětí neonacistického násilí z posledních let, mezi nimiž převládali především odpůrci fašismu z Ruska.

Příbramský antifašista Tomáš se vyjádřil: „Jsem rád, že se tu sešlo tolik lidí, i když bohužel při připomenutí tak smutný události. Honzova vražda, ale i ta provokace neonacistů během piety ukazují, že nacismus je furt kolem nás, že to není něco, co zmizelo a co můžeme ignorovat. Fašouni i dnes ničí životy. Tohle nás utvrzuje, že i dnes je proti nim třeba bojovat.“

Další vzpomínkové akce

Vzpomínkové akce se nekonaly jen v Příbrami. Tak jako v předchozích dvou letech si i letos antifašisté/antifašistky, punks a skins připoměli Honzovu památku na různých místech. Přinášíme přehled těch, o nichž jste nás sami informovali.

Rakovník

Na koncertě, který se konal 14. ledna v Rakovníku vyvěsili pořadatelé vzpomínkový transparent.

Čáslav

V předstihu třetího výročí smrti Honzy Kučery svolala místní skupina Československé anarchistické federace (ČSAF) pietní akci na náměstí Jana Žižky z Trocnova v centru Čáslavi. Na vzpomínkové akcí se v sobotu 15. ledna ve večerních hodinách sešlo společně přibližně 20 místních antifašistů a antifašistek. Na prostranství frekventovaného náměstí u morového sloupu byla instalována Honzova fotografie, zapáleny svíčky a položen věnec. Zástupce pořádající skupiny přednesl krátký proslov, po kterém následovala minuta ticha. Večer proběhlo diskusní setkání. Místní skupina ČSAF - Střed tímto děkuje všem, kteří přišli uctít Honzovu památku.

Pardubice

Ve čtvrtek 20. ledna se uskutečnil pietní průvod v Pardubicích. Od RC Ponorka se zformovalo čelo průvodu, který čítal padesátku antifašistů a antifašistek a vydal se pod Zelenou bránu, kolem krajského úřadu a přes Pernštýnské náměstí. Celou cestu se skandovala antifašistická hesla, takže průvod byl opravdu nepřehlédnutelný. Pod Zelenou branou proběhla samotná pieta, zapálení svíček a minuta ticha. Byly zde přečteny dva projevy, jeden za ČSAF - Východ a druhý za AFA - Východní Čechy. Pořadatelé děkují všem, co přišli a uctili Honzovu památku.

Jindřichův Hradec

Jihočeští antifašisté a antifašistky uspořádali v sobotu 22. ledna vzpomínkový pochod v Jindřichově Hradci.

Bratislava

Památku Honzy Kučery si připomněla také antifašistická mládež v bratislavském klubu Intergalaktická Obluda. Na Honzovu počest byly zapáleny svíčky a klubem zněla hudba, která mu byla blízká. Byl zde i vyvěšen transparent připomínající oběti neonacistického násilí.

Teplice

Vzpomínkové graffiti od místních antifašistů.

Trenčín

V trenčínském klubu Lúč se konal 22. ledna koncert za účasti asi tří stovek lidí. Ve skvělé atmosféře zahráli kapely jako Edelweiss Piraten, Innoxia Corpora, Ilúzia a Dáša Fon Fľaša. U vstupu se rozdávaly vzpomínkové letáčky na Honzu Kučeru a další zavražděné antifašisty. Na pódiu visela velká plachta s Honzovou podobiznou a projev Edelweiss Piraten, k výročí jeho smrti, provázel obrovský potlesk a skandování celého klubu.

Strakonice

22. ledna vyvěsili pořadatelé, na koncertě ve Strakonicích, vlajku AFA a vylepili plakáty na Honzovu památku. Dvě z vystupujících kapel Honzovu památku také připomněly.

Humenné

V Humenném proběhla vzpomínková akce na Honzu Kučeru.

Ostrava

Vzpomínkový transparent na silničním mostě.

Poděbrady

V Boss baru se v sobotu 22. ledna konal “Vzpomínkový koncert pro Jana Kučeru” za účasti kapel Proces of Decay, E.D.A.E. a Komplex viny. Akce proběhla pod organizační záštitou Lázně noise industries a ČSAF.

Praha

Vzpomínkové graffiti

Znojmo

Improvizovaný pomníček k výročí smrti Honzy Kučery s květinou se objevil ve Znojmě.

Příbram

Transparenty na dálnici Praha-Příbram.

Vzpomínkový průvod a koncert na Honzu Kučeru

Leden 20th, 2011 | Rubrika Honza

Nacistická ideologie bohužel přináší své oběti i dnes, více než 60 let po konci druhé světové války. Před třemi roky byl zabit antifašistický skinhead Honza Kučera sympatizantem neonacismu Jiřím Fousem. Dovolujeme si vás pozvat na vzpomínkovou akci na sobotu 22. 1. do Příbrami.

Kromě vzpomínky na tuto smutnou událost bychom rádi vysvětlili náš pohled na dvě slova, na která narážíme: pacifismus a apolitičnost.

Pacifismus – postoj, který zastává jako jediný správný ve vztahu k neonacistům většina společnosti. V lidech absurdně zakořeněná představa o tom, že proti neonacistickému zlu je nenásilí tou jedinou správnou cestou. Představa zakořeněná až do té míry, že ti, kdo dokážou přistoupit i na cesty jiné, jsou ostrakizováni a nesmyslně srovnáváni se samotnými neonacisty.

Apolitičnost – další termín, se kterým se v poslední době hodně operuje. Politický postoj každého z nás se stává čímsi nesprávným a člověk, který veřejně prezentuje své (odlišné) politické názory je považován za podivína a nebezpečnou bytost. Snad nikde jinde podobně hloupý postoj nezakořenil více, než v subkultuře skinheads.

Jan Kučera byl člověk jako kdokoliv z nás a byl také skinhead. Pacifismus i apolitičnost však odmítal. Od mládí si byl vědom toho, že s neonacisty je nutné bojovat. Nebál se 18. ledna 2008 postavit provokujícímu příbramskému neonacistovi Jiřímu Fousovi. Fous proti němu použil bodnou zbraň a Honza za dva dny, v neděli 20. ledna, na svá zranění zemřel.

Stejně jako v předchozích dvou letech si i letos antifašisté připomenou jeho smrt. Jana Kučery si vážíme jako člověka, který se nebál neonacistům postavit z prostých lidských pohnutek. Stejně jako on odmítáme i my pacifismus a apolitičnost. Odmítáme ale i oblíbenou představu, že boj proti neonacismu je pouhým sporem dvou znepřátelených gangů. Proti neonacistům stojí vždy na prvním místě lidé – a čin Jana Kučery toho budiž jasným dokladem.

Třetí výroční smrti Jana Kučery si letos připomeneme 22. ledna 2011 přímo v Příbrami. V 18. hodin se sejdeme na Masarykově náměstí v centru města ke vzpomínkovému pochodu, jehož trasa povede ke klubu Motor Bar, kde se večer uskuteční velký koncert, na kterém kromě domácích kapel přislíbila účast i legenda německé antifašistické hudební scény Stage Bottles. Tato kapela i v minulých letech opakovaně smrt Jana Kučery připomínala na svých koncertech.

Kučera 2011

Pokud ani vám není smrt Jana Kučery lhostejná, vyzýváme vás, abyste se v týdnu mezi 16. a 22. lednem připojili k uctění jeho památky. Jakou cestu připomenutí si zvolíte, necháváme na vaší kreativitě, inspirací vám může být např. série akcí z loňského roku či akce k připomínce smrti ruského antifašisty Ivana Choturského loni v listopadu.

AKTUALIZACE 18.1.2011

V sobotu chtějí do Příbrami přijet i neonacisté. Nepřijedou vyjádřit lítost nad ztrátou lidského života. Nepřijedou se omluvit za vraždu, kterou způsobil jejich soukmenovec. Budou se snažit narušit pietu za člověka, který se nebál postavit hajlujícímu psychopatovi s bajonetem. Na poslední chvíli se po internetu svolávají na demonstraci „proti drogám, anarchii a všem podobám levicového teroru“ do blízkosti klubu, kde má proběhnout vzpomínkový koncert na Honzu Kučeru.

Iniciátorem neonacistické akce je Pavel „Kevin“ Petrů, člen Dělnické strany a baskytarista neonacistické kapely Hlasu Krve. Již jsme o něm informovali například v článku DSSS nový název, staré tváře.

Kevin patří ke staré škole Národního odporu a je dlouhodobým tahounem sporu s modernisty kolem Autonomních nacionalistů, kterým vyčítá „levicovost, drogy a kopírování Antify“. Proto se teď snaží strhnout kormidlo směrem k ortodoxnímu pojetí neonacismu, bomberům a hákovým křížům. Za zmínku stojí, že Kevin má v Příbrami velmi dobré kontakty, o čemž svědčí nejen toto vkusné video.

Kevin nepatří k intelektuální špičce české neonacistické scény, jeho chytřejší kamarádi mu vyčítají, že svolávat akci proti pietě za mladého antifašistu zabitého neonacistou není nejšikovnější strategický tah. Neonacisté budou oslavovat vraždu a názorně upozorní na to, co fakticky jejich činnost představuje. Strategičtěji naladění mu vyčítají, že zveřejněním pozvánky na stránkách Národního odporu zajistil svým potenciálně militantněji naladěným soukmenovcům masivní policejní účast. A antifašisté, ti už zas jednou nejsou internetoví rachetici, ale útočící násilníci, které neonacisté chtějí dostat z ulic.

Uctěme společně památku Honzy Kučery nejlépe, jak to jde – rozhodným antifašistickým postojem!

V sobotu 22. 1. v 18:00 VŠICHNI SPOLEČNĚ PROTI FAŠISMU!

Příbram

Připomenutí úmrtí - Ivan Chutorskoj

Spontidemo Honza Kučera 2010

Stage Bottles pro Honzu Kučeru

Remembering means fighting - INVITATION

We would like to invite you for an important event.
The anniversary of the murder of Jan Kučera is coming and apart from remembering this tragic event, we would like to explain our view on two terms we come across: pacifism and apoliticality.

Pacifism – the approach viewed as the only right one by most of the public. The image that non-violence is the only right way against neo-Nazi evil is absurdly rooted in people’s minds. It is rooted so deeply it makes all the other ways and their supporters ostracized and absurdly compared to neo-Nazis themselves.

Apoliticality – another term that is used a lot recently. Political attitude of each and every one of us is becoming something wrong and everybody who presents his or her (different) political views is considered a weirdo and a dangerous one. This stupid view is rooted the deepest in the skinhead subculture.

Jan Kučera was a human being like all of us, and he was also a skinhead. But he refused pacifism and apoliticality. Since young age he was aware of the fact that neo-Nazis must be confronted. On January 18th, he did not hesitate to stand to the provocation of Jiří Fous, a neo-Nazi from Příbram. Fous used a dagger against him and Honza died in hospital two days later, on Sunday, January 20th.

Same as previous two years, antifascists are going to commemorate his death. We honor Jan Kučera as a man who wasn’t afraid to stand up to neo-Nazis for a simple human reason. We refuse pacifism and apoliticality just as much as he did. But we also refuse the widespread idea that a fight against neo-Nazism is just a hassle between two antagonized gangs. It is human beings who stand against neo-Nazis in the first place – and his deed is the best illustration of it.

Third anniversary if Jan Kučera’s death will be remembered on January 22nd, 2011 in Příbram. We will meet at 18 pm on Masaryk Square in the town centre to join a commemorate march, with a route leading to Motor Bar where a big concert will be held in the evening. Apart from the local bands, the legend of German antifascist’s scene, Stage Bottles, promised to participate. This band also commemorated Jan Kučera’s death on their concerts in the previous years. According to the latest news, neo-Nazis are planning to meet and organize a march earlier that day, leading to the same venue where the remembrance concert will be held. “If you don’t want to stand beside and watch demagogue leftist aggressors walk through the town without getting a payback… we will meet in Příbram on Saturday at 15 pm on the battlefield on the demonstration against drugs. We must once and for all react to the months of violence against our people.”

Where is Pribram? Way on the map.

March start/ začátek průvodu - Loc: 49°41′18.753″N, 14°0′33.436″E

Club/ Klub - Loc: 49°40′57.572″N, 13°59′18.035″E

Kučera

Vzpomínkové koncerty na Honzu Kučeru

Leden 12th, 2011 | Rubrika Honza

Lázně noise industries a ČSAF pořádají
Koncert pro Jana Kučeru „Nezapomeneme!“

22. ledna 2011, od 20:00
Poděbrady - Boss bar
Vstup: 70,-

Zahrají:
PROCES OF DECAY (metal/crust, Benešovsko)
E.D.A.E. (crust/grind, Choceň/Ústí nad Orlicí)
KOMPLEX VINY (crust/punk, Poděbrady)

Vzpomínkový koncert na Honzu Kučeru
Honzovi Kučerovi bylo teprve devatenáct let. Měl rád zábavu a hrdě se hlásil ke skinheadské subkultuře. Zároveň nesnášel nácky a neváhal se jim postavit. Proto také zareagoval v noci z 18. na 19. ledna 2008 na provokaci v nacismu se vzhlížejícího Jiřího Fouse. Ten ho při tom několikrát bodl bajonetem. 20. ledna 2008 Honza na následky způsobených zranění umírá.

Zpráva o jeho smrti v nás vzbudila smutek a vztek. Jako jednu z letošních vzpomínek na Honzu se v Příbrami uskuteční vzpomínkový koncert za účasti německých antifašistů Stage Bottles a českých kapel.

Motor Bar Příbram
Sobota 22.1. od 19:00

V Rusku zavraždili náckové dva mladé lidi

Červen 13th, 2010 | Rubrika Honza

Ačkoli byl blog NEZAPOMENEME dosud věnován převážně jen Honzovi Kučerovi, rozhodli jsme se, že na něm budeme uvádět i další případy, při nichž neonacisté a rasisté zmařili další životy. Ani tyto oběti neonacistické nenávisti k lidem, kteří neodpovídají představám vrahů, totiž nesmí zůstat zapomenuty.

Nyní obracíme svou pozornost do Ruska, kde nejsou vraždy spáchané neonacisty ničím neobvyklým. Koncem května 2010 si vyžádalo jejich řádění dva mladé životy.

Konstantin Lunkin (1985 – 2010)
31. května 2010 zemřel antifašista Konstantin Lunkin. 23. května, v den svých 25. narozenin byl napaden nácky.

K napadení došlo poblíž dveří jeho domu v městečku Riazaň. Během útoku mu rozbili náckové hlavu kamenem. Přes týden ležel v kritickém stavu na oddělení intenzivní péče v provinciální nemocnici v Riazani. Kosťovi přátelé, známí a rodina až do konce věřili, že vše bude dobré a on se z toho dostane. Žel v pondělí 31. května už se neprobudil.

Kosťa byl velice milým a pozitivním člověkem. Nikdy se nerozpakoval, v každém okamžiku byl připravený komukoli pomoci. Studoval, poslouchal muziku, maloval graffiti. Tak jako každý normální člověk zastával Kosťa antifašistické postoje.

Údajní vrazi byli zatčeni ještě ten den. Poznala je Kosťova sousedka bydlící v patře, která viděla napadení ze svého okna. V současné době jsou na svobodě – byli propuštěni po svědectví svých rodičů, že se jejich děti v době útoku nacházeli doma.

Od doby útoku policie nezahájila žádnou činnost, aby vyjasnila okolnosti vraždy. Naopak, pracovníci městského úřadu vzkázali riazaňským antifašistům, že mohou vyšetřovaní úplně zamést pod stůl, pokud antifašisté nebudou souhlasit s tím, že budou informovat policii o své činnosti.

Kosťovi přátelé zřídili speciální konto, na které je možné poslat finanční prostředky pro jeho rodinu.

Zdroj: avtonom.org

Dmitrij Kašitsin (1982 - 2010)
24. května slavila na jednom z moskevských nábřeží v severozápadní části města skupina mladých lidí narozeniny jednoho z nich. Party se chýlila ke konci, lidé se začali rozcházet domů a na místě zůstalo asi patnáct z nich, aby uklidili. Tehdy byli napadeni skupinou asi čtyřiceti ozbrojených neonacistů křičících: “To jsou oni!”

Po útoku zůstal na zemi ležet Dmitrij Kašitsin, zemřel na místě dříve, než dorazila sanitka. Bylo mu 27 let.

Napadení byli “obyčejní” posluchači metalu a HC s typickými subkulturními rysy. Útok byl naplánovaný, o čemž svědčí následující fakta. Zaútočili až na konci oslavy. Zaregistrovali skupinu mladých lidí, dali vědět dalším a začali chystat útok. Při něm křičeli náckovská hesla a byli ozbrojeni plynovými pistolemi a noži. Všichni byli maskovaní.

Dmitrijovi kamarádi říkají, že nikdo z lidí na party nebyl žádný aktivista, nezajímala je politika. Dmitrije také ne, měl prostě jenom rád tvrdou muziku. Nikdo z napadených neměl žádnou zbraň.

Náckové zmlátili klidně oslavující skupinku lidí a zabili jednoho z nich jen proto, že si mysleli, že má jiné názory než oni. Dmitrijovi přátelé nyní organizují sbírku na podporu jeho rodiny. Není od věci zmínit, že vazby na moskevskou neonacistickou scénu má i pražský Národní odpor a Dělnická strana.

Několik dní po Dmitrijově vraždě zemřel i jeho otec, který neunesl ztrátu svého syna.

Zdroj: antifa.ru

Nezapomeneme! Neodpustíme!

Leden 29th, 2010 | Rubrika Honza

Stejně jako v loňském roce, tak i letos si připomněli antifašisté a antifašistky památku Honzy Kučery, který byl před dvěma lety smrtelně pobodán v Příbrami. Bylo mu teprve devatenáct let. Měl rád zábavu a hrdě se hlásil ke skinheadské subkultuře. Zároveň nesnášel nácky a neváhal se jim postavit. Proto také zareagoval v noci z 18. na 19. ledna 2008 na provokaci v nacismu se vzhlížejícího Jiřího Fouse. Ten ho při tom několikrát bodl bajonetem. 20. ledna 2008 Honza na následky způsobených zranění umírá.

Zpráva o jeho smrti v nás vzbudila smutek a vztek. Na Honzově pohřbu se sešlo kolem 400 lidí, z nichž se mnozí po skončení obřadu vydali na místo vraždy. Jako jednu z letošních vzpomínek na Honzu jsme připravili video z této smutné události. Na místě jsme při minutě ticha beze slov slíbili, že NEZAPOMENEME a NEODPUSTÍME!

Rok po Honzově vraždě jsme v předstihu vyzvali, aby lidé, kterým není jeho smrt lhostejná, uspořádali vzpomínkové akce různého druhu. Nakonec jsme byli překvapení, kolik se jich konalo, a to nejen u nás, ale také v zahraničí (reportáž z loňských dní vzpomínkových akcí ZDE). Letos jsme žádnou takovou výzvu nezveřejňovali. Byli jsme proto i u takto smutné příležitosti mile překvapeni, kolik lidí si Honzovu památku samo od sebe připomnělo.

Pochod a koncert v Příbrami
S přehledem letošních vzpomínkových akcí asi bude nejlépe začít přímo v Příbrami. Tam na Honzu vzpomínali lidé jak individuálně (například zapalováním svíček před “Chmelnicí”, kde byl Honza pobodán), tak při akcích hromadnějšího charakteru. Ty se konaly v sobotu 23. ledna, a to z větší části nezávisle na sobě. První byl vzpomínkový pochod necelé stovky antifašistů a antifašistek, který za naprostého ticha a s transparentem “NEZAPOMÍNÁME, NEODPOUŠTÍME” v čele prošel Příbramí od parku vedle hřbitova až na “Chmelnici”. Tam pak přítomní zapálili u portrétu Honzy Kučery svíčky. Následovalo pár slov. Z úst jednoho z antifašistů mimo jiné zaznělo: “Byl to člověk, který chápal, že postavit se proti neonacistickému násilí je nutné na ulici a na té nejzákladnější, lidské úrovni.” Poté následovala minuta ticha.

VIDEO ze vzpomínkového pochodu Příbramí


Ve večerních hodinách se v zaplněném příbramském klubu Semtex konal vzpomínkový koncert, kde zahráli mimo jiné i Honzovi oblíbenci Rozpor z Bratislavy. Během setu United Rebels došlo i na cover “Antifa Hooligans” od italských Los Fastidios. Úlohy organizátorů se výtečně zhostili místní skins&punx, kteří se celou dobu starali jak o bezproblémovou organizaci koncertu, bezpečnost na místě, tak i výzdobu klubu bannery a Honzovými fotkami. Tento večer patřil stejně jako ulice jejich města příbramským antifa streetkids a všem těm, kteří přijeli podpořit tento koncert.

Pietní akce v Čechách a na Moravě
V den druhého výročí Honzovi smrti svolala pardubická skupina ČSAF pietní akci na Pernštýnské náměstí v centru Pardubic. Na vzpomínkové akci se ve středu 20. ledna ve večerních hodinách sešlo přibližně 35 místních antifašistů a antifašistek. Na prostranství frekventované Zelené brány byla instalována Honzova fotografie, zapáleny svíčky a položeny květiny. Zástupce ČSAF přednesl krátký proslov, po kterém následovala minuta ticha. Poté se lidé přesunuli po Třídě míru k nákupnímu centru AFI Palác, kde byl na nadchodu vyvěšen transparent s nápisem „Jan Kučera, † 20.1.2008, Nezapomeneme! Neodpustíme!“ V pátek 22. ledna místní alternativní mládež na plotě poblíž dostihového závodiště vyvěsila další transparent s podobným heslem.

Pietní akce v Pardubicích

V pátek 22. ledna uctili členové a sympatizanti ČSAF Honzovu památku v Hradci Králové u pomníku válek a totalitních režimů. Na místě zapálili u Honzovy fotografie několik svíček. Dále byl v Hradci Králové pověšen transparent “Jan Kučera, zabit neonacistou” na páteční akci Badtekk soundsystem a sobotním koncertě W.W.W. a Katsa.Theo. Dalším vzpomínkovým počinem v Hradci Králové bylo vytvoření velkoplošného graffiti s nápisem “RIP JAN KUČERA”. V Chocni se sešli místní aktivisté u pomníku obětem válek a totalitních režimů. Tam položili svíčky k fotografii Honzy Kučery.

Vzpomínková akce v Hradci Králové

Graffiti v Hradci Králové

Vzpomínka v Chocni

Na Benešovsku vyvěsili zdejší antifašisté čtyři třímetrové transparenty na mosty nad státní silnicí E55 s podobiznou Honzy Kučery a textem “† 20.1.08 Jan Kučera - oběť neonacismu”.

Transparenty na Benešovsku

Několik anarchistů a antifašistů uspořádalo 18. ledna v Olomouci malou pietní akci k uctění Honzovy památky. Ve večerních hodinách se sešli u památníku obětem nacismu, kde vystavili Honzův portrét, položili květiny a zapálili svíčky. Pieta proběhla v tichosti.

Pietní akce v Olomouci

20. ledna byly ve Zlíně vyvěšeny transparenty připomínající Honzu Kučeru a u Památníku obětem 2. světové války byly zapáleny u Honzova portrétu svíčky. Podobná akce proběhla také v Uherském Hradišti.

Vzpomínka ve Zlíně a Veselí nad Moravou

Hudební akce
V letošním roce se jednou z častých forem vzpomínky na Honzu staly hudební párty a koncerty. Vždyť právě hudba byla jednou z věcí, kterou měl Honza nejraději. Vedle již zmiňovaného koncertu v Příbrami, který se konal 23. ledna, proběhl další, jenž byl věnován Honzovi, o den dříve v Kladně. Honzu návštěvníkům koncertu připomínaly promluvy kapel mezi písničkami a vzpomínkové letáky vylepené po klubu. Antifašistický Odpor Kladno si připravil k druhému výročí jeho smrti proslov, který si poslechla necelá stovka návštěvníků koncertu. V něm vedle jiného zaznělo: “Nebýt neonacistické ideologie, mohl Honza Kučera dnes dál potkávat své přátele a sdílet s nimi své starosti, radosti a sny. Nebýt myšlenek o nadřazenosti bílé rasy, mohl si Honza dál užívat života a dneska být třeba na podobném koncertě jako my. Nepochybujeme o tom, že než se stát nějakým hrdinou nebo antifašistickým mučedníkem, chtěl Honza raději žít. Ale to, že se postavil za svoje přesvědčení i v takové mezní situaci, z něj dělá člověka, kterého si budeme vždy vážit a na kterého budeme vždy vzpomínat.”

16. ledna byl během punkového koncertu v Poděbradech vyvěšen k uctění památky Honzy Kučery transparent s jeho podobiznou a vlajka AFA. Také byly zapáleny svíčky a položeny květiny.

Koncert v Poděbradech

Za připomenutí stojí ještě koncert ze 16. ledna, který proběhl v Sedlčanech a byl z části věnovaný Honzovi. Stejně tak dvě DJs párty, které se konaly ten samý víkend v Plzni a Praze. Na té pražské, pořádané v Truhlářské 11, byl navíc promítán film Oi!Warning a přednášeli zde antifašisté z Rakouska.

Završením všech těchto akcí bude Koncert proti rasismu ve strahovském klubu 007, kde 6. února zahrají kapely Pipes and Pints, PNS a The Chancers. Vstupné bude nanejvýš symbolické: 161 Kč.

Pozvánky na koncerty v Příbrami a Praze

Akce za hranicemi
Honzovo jméno znají zahraniční antifašisté a antifašistky velice dobře, o čemž svědčí i ohlasy zveřejněné na stránkách nezapomeneme.antifa.cz. Nezapomněli na něj ani po dvou letech od jeho smrti. Začněme tam, kde jsou naše vazby nejsilnější, na Slovensku. V Bratislavském klubu Obluda a ve Vraném nad Toplou se konala promítání dokumentu Carlos, one year without you, one year with you, který vypráví o roku plném akcí připomínajících španělského antifašistu Carlose Palomina, jenž byl zabit o tři měsíce dříve než Honza.

Vzpomínkové promítací večery v Bratislavě a Vraném nad Toplou

Aktivně se do vzpomínkových akcí na Honzu zapojili mladí antifašisté z Prešova. Naproti supermarketu na sídlišti Sekčov vyvěsili transparent připomínající vedle Honzy také nedávno zavražděného ruského antifašistického skinheada Ivana Chutorského. Ve městě se objevily vzpomínkové nápisy a plakáty. Několik místních antifašistů se také sešlo u pomníku, který je věnován antifašistickým bojovníkům. Tam uctili Honzovu památku zapálením svíček u jeho fotografie.

Ze vzpomínkových akcí v Prešově

V neděli 17. ledna 2010 se při příležitosti smutného výročí dvou let od vraždy Honzy Kučery sešli v jihoanglické metropoli Bristol místní antifašisté. Pod památníkem, který je věnovaný padlým bristolským účastníkům španělské občanské války, si připomněli jak památku jeho, tak i dalších antifašistů, kteří v nedávné minulosti padli rukou neonacistů a fašistů. Článek o akci na stránkách AFA Bristol ZDE.

Antifašisté v Bristolu

Honzu si připomněli i na druhé straně zeměkoule v Aotearoa (původní maorské označení Nového Zélandu). Na budovu sociálního centra ve Wellingtonu vyvěsil kolektiv domu vzpomínkový transparent.

Wellington - 128 Abel Smith street Social Centre

Honzu, coby fanouška pražských Bohemians 1905, představili dva roky od jeho smrti ruští antifašističtí fandové fotbalu na svém webu Ultras Antifa.

Video z pohřbu Honzy Kučery

Leden 22nd, 2010 | Rubrika Honza

Jako jednu z forem vzpomínky na zavražděného antifašistického skinheada Honzu Kučeru jsme připravili videoklip z jeho pohřbu.

V pátek 25. ledna 2008 se v Příbrami konal pohřeb Jana Kučery, který byl před dvěma lety v noci z 18. na 19. ledna smrtelně pobodán neonacistou Jiřím Fousem.Před obřadní síní se sešli Honzovi příbuzní, přátelé rodiny, kamarádi, známí, antifašisté, skinheadi, punkeři… Přišlo asi na čtyři sta lidí.

Někteří se po obřadu vypravili na smuteční pochod k místu, kde byl Honza smrtelně zraněn. Tam položili květiny a zapálili svíčky. Reportáž z pohřbu si můžete přečíst na stránkách nezapomeneme.antifa.cz.

Dva roky od této události a jako vzpomínku na Honzu přinášíme videoklip, který pohřeb stručně dokumentuje. Jako hudební doprovod je použita píseň “Heart full of Pride” Honzovy oblíbené kapely Perkele, která také zazněla při samotném smutečním obřadu.

Nezapomeneme! Neodpustíme!


Související články
Británie: Vzpomínka na zavražděné antifašisty
V neděli 17. ledna 2010 se při příležitosti smutného výročí dvou let od vraždy českého antifašistického skinheada Honzy Kučery sešli v jihoanglické metropoli Bristol místní antifašisté. zde

Pohřeb Honzy Kučery
V pátek 25. ledna 2008 se v Příbrami konal pohřeb Jana Kučery, který byl před týdnem smrtelně zraněn neonacistou Jiřím Fousem. Atmosféra před pohřbem byla podle medií údajně „napjatá“, ale celý obřad i smuteční průvod proběhl v klidu a důstojně. zde

Nezapomeneme!
20. ledna 2009 tomu bude rok, co nás opustil Honza Kučera, antifašistický skinhead, který se nebál postavit neonacistickým agresorům. Svou odvahu a odhodlání zaplatil tím nejcennějším – svým životem. zde

Jan Kučera - Další oběť neonacistů
V sobotu 19. ledna se v Plzni sešla tisícovka lidí, aby vzpomenula oběti nacistického teroru před 66 lety, kdy byli plzeňští Židé odvlečeni do koncentračních táborů. Nikdo z přítomných však netušil, že během tohoto pietního setkání bojuje v nemocnici o život další oběť neonacistického násilí. zde

Vrchní soud potvrdil, že šlo o vraždu

Listopad 21st, 2008 | Rubrika Honza

19. listopadu 2008 potvrdil Vrchní soud v Praze, že v případě konfliktu, který skončil smrtí Honzy Kučery, šlo o vraždu. Vrah Jiří Fous byl poslán s konečnou platností na 12 a půl roku do věznice s ostrahou.

více>

Výstava: Oběti neonacismu po roce 1989

Říjen 15th, 2008 | Rubrika Honza

Až do konce roku 2008 si můžete v lidickém památníku prohlédnout výstavu o obětech neonacistického násilí. Jeden z panelů výstavy je věnován i Honzovi. více>

Další stránka »